Endüstriyel Uygulamalar için Yüksek Güçlü Lazer Çubukları

İçinde OSRAM mı kullanılmış?
Temelinde opto yarı iletkenler vardır

Opto yarı iletken lazer çubukları, günümüzde kullanılan endüstriyel lazer sistemlerinin çoğunun ana bileşenleridir. Fiber lazerlerin, disk lazerlerin veya klasik katı hal lazerlerinin optik pompalaması veya doğrudan malzeme işleme olsun, elektrik enerjisinin başlangıçta ışığa dönüştürülmesinde kilit bileşen lazer çubuğudur.

Opto yarı iletkenler, modern lazer sistemlerinin performansında, güvenilirliğinde ve toplam sistem maliyetinde en önemli rolü oynarlar. OSRAM Opto Semiconductors ise, yenilikçi ürünleri ve yaptığı geliştirmelerle bu sistemlerin daha da başarılı olmasını sağlar: Temelinde opto yarı iletkenler var!

Kilit faktör: GÜVENILIRLIK

Tüm dünyadaki üretim hatlarında, 7 gün 24 saat boyunca diyot temelli lazer sistemlerinden faydalanılıyor. Üretim ekipmanının bakımı veya değiştirilmesi üretkenliği engelleyici bir işlemdir, yedek sistemler aracılığıyla üretime devam etmek ise maliyetleri çok yükseltir. Bu nedenle, uzun kullanım ömürleri ve spontan arızalar yaşanmayan stabil bir çalışma, malzeme işlemeye yönelik lazer sistemlerinin başarısında kilit öneme sahiptir. 30.000 saatten uzun kullanım ömrüne sahip OSRAM Opto Semiconductors lazer çubukları son derece uzun kullanım ömrüne sahip sistemler elde edilmesini sağlayarak müşterilerinize daha cazip ve rekabetçi garantiler sunabilmenizi mümkün kılar.

Kilit faktör: SISTEM VERIMLILIGI

Üretim aracı lazer ışığı bir fiberden sağlanır. Günümüzde en verimli sistem fiber bağlantılı yarı iletken lazer sistemidir ve en yüksek projektör kalitesi gerektiğinde genellikle fiber temelli bir mimari olan fiber lazerler ve birleştirilmiş lazer diyotları seçilir. Birleştirilmiş fiber modüllerin maliyet verimliliği, yarı iletken malzemenin çıkış gücünün yanı sıra diyotların salım özelliklerine de bağlıdır. Belli bir yayıcı yapısının uzaklaşması ne kadar düşük olursa fiber bağlantı verimliliği de o kadar yüksek olur. OSRAM Opto Semiconductors son on yıldır son derece düşük eksen uzaklaşmalı, düşük doluluk oranlı lazer çubuklarının tasarımı konusunda dünyanın teknoloji lideri olmuştur. 7°’den düşük yavaş eksen uzaklaşmalı mini çubuklarımız sadece bir hızlı eksen ve bir yavaş eksen hizalaması kullanılarak verimli fiber bağlantısı elde edilecek biçimde tasarlanmıştır, bu da karmaşık ve pahalı optiklere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Standart 10 mm çubuklarımızda, ışığın olması gereken yere yani optik fiber çekirdeğine geçmesine yardımcı olan aynı teknoloji kullanılmaktadır.

Kilit faktör: ÇİP PERFORMANSI

Çok uzun kullanım ömürleri ve düşük uzaklaşmalar olsun, bir yarı iletkenin sıra dışı bir performans sergileyebilmesinin ön koşulu elektrik enerjisinin fotonlara dönüştürülebilme verimliliğidir. Verimlilik ne kadar yüksekse o kadar az ısı üretilir, bu da soğutma çabalarının ve sistem maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olduğu gibi kullanım ömürlerinin uzatılmasına da katkı sağlar. Ayrıca, daha yüksek verimlilikler, mevcut sistem tasarımınızı değiştirmeden çıkış gücünü önemli miktarda artırabilme şansı da tanır. Aynı çıkış gücü ve sistem tasarımıyla devam etmek istediğiniz takdirde de, daha yüksek verimlilik sayesinde çalışma sıcaklığı düşürülür ve hem daha az uzaklaşma oranları hem de daha uzun kullanım ömürleri elde edilir.
Tercihiniz ne olursa olsun, %65 ve üzeri duvar prizi verimlilikleri sunan geniş bir lazer çubuk portföyüyle size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Ayrıca sonraki adımda da bize katılmaya davetlisiniz: %70 verimlilik hazır bile.

© 2017, OSRAM GmbH. Tüm hakları saklıdır.