Uzun menzilli sistemler
Özellikle dış mekan uygulamalarında 100 metrelik bir menzile ulaşılabilmesi için aydınlatma ünitesi birkaç watt’lık bir optik gücü çıkışı sağlayabilmelidir. Kızılötesi spotlarda bugüne kadar genellikle çok sayıda radyal ve deliğe monte bileşen temel alınmıştır. Radyal IRED’ler, uzağa erişebilen dar ışık konilerine imkan tanıyan birbirinden farklı salım açılarıyla sunulur. Ancak, sürekli çalışmada termal nedenlerden ötürü düşük akımlarla sınırlandıklarından yüksek güç gereken uygulamalarda bu cihazlar sınır değerlerine ulaşırlar.

Özel yüksek güç DC (doğru akım) veya CW (sürekli dalga) paketleri ise, çok daha fazla termal kayıp dağıtabildiklerinden daha yüksek akımlara imkan tanırlar. Böylece de, spot başına IRED sayısı azaltılır. Kızılötesi OSRAM OSTAR® gibi bu ürünler pano alanını önemli ölçüde küçültürler. DRAGON®, OSLON® veya OSRAM OSTAR® paketlerindeki IRED’ler genellikle uzun menzilli kızılötesi spotlar için önerilir.

Salım açısını kameranın odak uzaklığına uyarlaması gereken zoom sistemleri veya dar ışık konileri içinse DRAGON® veya OSLON® ürünleri oldukça uygundur. Bunlar için, maksimum değerin yarısında 5° tam genişlik kadar düşük salım açılarına sahip pek çok lens seçeneği mevcuttur.

Binalardaki sistemler
Banka veya müzeler gibi kapalı mekanların gözetiminde, farklı salım açılarına sahip IRED’ler kullanılır veya diyotların üzerindeki salım optik lensleri değiştirilir. Hızlı dome kameralarda, daha geniş alanların kapsanması için bir motor kamerayı 360° döndürür. Bu durumda, her görüntü parçasının çok kısa pozlanma süreleri içinde yeterince aydınlatılması gerektiğinden çok yüksek bir optik güç gerekir. Dome kameralardaki ışık kaynaklarında bugüne kadar ağırlıklı olarak radyal IRED’ler temel alınıyordu, şimdi ise üreticiler DRAGON® veya OSLON® cihazları gibi güçlü diyotları giderek daha fazla tercih ediyorlar. Bu kompakt yayıcılar özellikle küçük ve verimli sistemler için idealdir.

Garaj kapılarında otomatik plaka tanıma işlevi için özel bir kamera tipi gerekir. Bu uygulamada, görüntü tanıma yazılımının karakterleri doğru okuyabilmesi için hareketli aracın plakası optimum görüntü kalitesiyle yakalanmalıdır. Ortam ışığının bozucu etkilerini bertaraf etmek amacıyla, sistemler sadece kızılötesi ışık kullanırlar ve kamera sensörünün önünde bir filtre vardır. Garaj kapısı direklerine monte edilen kameralar için DRAGON®, OSLON® veya Power TOPLED® cihazları ideal kompakt aydınlatma çözümünü sunarlar.