Bu şema, insan gözünün diğer kullanılabilir elektromanyetik dalga boylarına göre görünür ve kızılötesi dalga boylarına verdiği tepkiyi göstermektedir.

Cihaz tasarımı ve teknik özellik belirleme süreçlerinde, renk tutarlılığı, aydınlatma rengi kalitesi, özel renk, algılama ve kontrol gibi dikkate alınması gereken bazı önemli LED özellikleri vardır. OSRAM Opto Semiconductors, size özel ihtiyaçlar için, tamamı en katı uluslararası standartları karşılayan hatta çoğu bu standartları bile aşan özelleştirilmiş ve özelleştirilebilir yüksek kaliteli ürünler sunarak seçim sürecinin her adımında size destek olur.

Renk tutarlılığı ve beyaz gruplaması

Renk gruplaması seçimi, bir tasarım mühendisinin LED aydınlatma uygulamalarında dikkate alması gereken en önemli faktörlerden biridir. Daha küçük renk gruplamaları, uygulama içinde en yüksek renk tutarlılığını sunarlar. Tasarımcılar ayrıca, çeşitli LED tedarikçilerinin sevk edilebilir gruplama limitlerine de CIE X, Y dörtgen alan gibi) özellikle dikkat etmelidirler. Cihazlar gibi pahalı dayanıklı tüketim mallarında, bir ürünün içindeki çeşitli uygulamalar ile nihai ürün arasında uyum sağlayabilmek kolay bir iş değildir. Nihai ürünlerde aydınlatma rengi tutarlılığının korunabilmesi için en küçük gruplama dörtgenini hedeflemek mutlak surette gereklidir.

Aydınlatma rengi kalitesi

Renk koordineli sıcaklık (CCT) ve renksel geriverim endeksi (CRI), mutfak ve ev cihazlarında LED kullanmayı düşünürken mutlaka dikkate alınması gereken iki temel kalite ölçütüdür. LED’ler, 2.500 K (sıcak / sarı beyaz) ila 12.000 K (soğuk / mavi beyaz) arasında değişen bir CCT ile üretilebilirler. Pek çok cihaz ve genel aydınlatma uygulaması için, 4.200 K’lık bir nötr beyaz ışık kaynağı mükemmel bir CCT hedefidir. CRI ise estetik açısından çok önemlidir ve renksel geriverim değerlendirmesinde tüm dünyada standart olarak kabul edilmiş tek ölçüttür. Yüksek CRI değerli ışık kaynakları, renk açısından kritik uygulamalarda arzu edilir. Hem CCT hem de CRI doğru seçildiği takdirde, steril / temiz veya yumuşak / sıcak gibi pek çok farklı senaryo gerçekleştirilebilir.

Özel renk

LED aydınlatmanın bir başka faydası da, cihazları özel renklerle markalandırabilme imkanı tanımasıdır. Otomotiv ve mimari sektörleri, tüketicilerin belli bir markayı daha kolay tanıyabilmelerine yardımcı olmak amacıyla kırmızı, yeşil ve mavi özel LED renklerini bugüne kadar başarıyla kullanmışlardır. Bu sektörler ayrıca, renk değiştiren LED’leri araçlara başarıyla entegre ederek bir kullanıcının araç kadranını herhangi bir gün dilediği renkte görebilmesine imkan tanımışlardır. Aynı teknoloji cihaz tasarımına da aktarılabilmekte ve tüketicilerin tek bir düğmeyi çevirerek kırmızıdan yeşile veya açık maviye ya da parlak sarıya geçiş yaparak mutfaklarını özelleştirebilmelerine imkan tanımaktadır.

Algılama ve kontrol

Cihazlar da kızılötesi (IR) LED algılama teknolojileri için başlıca uygulama alanlarından biridir. Dijital IR yayıcıların ve detektörlerin uygun bir kontrol mantığıyla kullanılması, diğer analog teknolojilerle kolayca elde edilemeyen ilave algılama kontrollerinin yapılabilmesine imkan tanır. Örneğin, sadece otomat makinesi musluğunun altına bir bardak koyulduğu algılanırsa makine kahve verir. Veya çamaşır makinelerindeki bulanıklık sensörleri suyun temizliğini ölçüp sadece gerektiğinde su değişimi yaparak su tasarrufu edilmesini sağlarlar. Endüksiyonlu fırınların tencere ve tavaların büyüklüğünü algılayıp kendini buna uyarlaması da bunlara başka bir örnektir.